Projekt „Modernizací výuky ke kvalitnímu vzdělání“ se skládal ze čtyř klíčových aktivit.
- 1. Proškolení cílových skupin k tvorbě a využívání elektronických výukových materiálů
V první fázi této klíčové aktivity proběhlo školení pro deset tvůrců e-learningových vzdělávacích materiálů. Školení bylo zaměřeno především na nástroje pro tvorbu a archivaci elektronických výukových podkladů. Během druhé fáze klíčové aktivity byli proškoleni všichni aktivně zapojení žáci a pedagogové naší školy v práci s novým vzdělávacím prostředím a moderními vzdělávacími technologiemi. Žáci i učitelé, kteří prošli tímto školením, získali znalosti a dovednosti pro užívání elektronických výukových materiálů i interaktivní tabule. Školení bylo realizováno zvlášť pro skupinu žáků a zvlášť pro skupinu učitelů. Cílem této aktivity bylo předat žákům a pedagogům informace o možnostech interaktivní výuky. Školení bylo zaměřeno na osvojení si ovládání jednotlivých elektronických vzdělávacích materiálů, celého vzdělávacího systému i interaktivní tabule a jejich uplatnění ve výuce. Žákům i učitelům byla IT specialistou současně nastavena přístupová práva a role (např. uživatel, tvůrce, administrátor).
- 2. Tvorba vlastních e-learningových výukových materiálů
Během této aktivity byly vytvořeny elektronické vzdělávací materiály, které jsou následně užívány při výuce. Pro předměty Anglický jazyk, Český jazyk, Informatika, Prvouka, Přírodopis, Zeměpis, Chemie, Fyzika a Matematika byla vytvořena rozsáhlá sada vzdělávacích podkladů. Na jejich tvorbě se podílelo 10 tvůrců elearningových materiálů z řad pedagogů, kteří tak doplnili učivo probírané v učebnicích, a to se speciálním zaměřením na problematické pasáže. V rámci této klíčové aktivity bylo současně vytvořeno vzdělávací prostředí pro tvorbu, využívání a archivaci výukových materiálů, které umožňuje zobrazování informací o spouštění e-learningových kurzů a evidování výsledků e-learningových testů. Součástí prostředí jsou i nástroje pro tvorbu široké škály interaktivních výukových podkladů. Dále umožňuje komplexní práci se vzdělávacími materiály, jejich indexování, vyhledávání, řazení, autorizaci apod. Důležitou součástí je i možnost individuální či kolektivní práce v systému a zajištění komunikace mezi uživateli.
- 3. Inovace školního vzdělávacího programu
V návaznosti na pořízení a vytvoření doplňkových elektronických výukových materiálů došlo k inovaci školního vzdělávacího programu (ŠVP). To umožňuje přesné zacílení interaktivních vzdělávacích prostředků na cíle stanovené v ŠVP a jejich zařazení a používání v rámci výuky na naší škole. Inovace ŠVP proběhla dvoufázově. První začlenění nových prvků do výuky proběhlo po vytvoření první části interaktivních výukových materiálů, aby již na škole mohla začít výuka moderním efektivním způsobem. Následně tvůrci vytvořili druhou část vzdělávacích materiálů, která byla následně implementována do školního vzdělávacího programu.
- 4. Implementace e-learningové výuky do vyučování, pilotní ověření a evaluace
Předložený projekt byl zakončen klíčovou aktivitou zaměřenou na nasazení nově zavedeného systému ICT podpory vzdělávání do výuky, evaluaci dosažených výsledků a v případě zjištění nedostatků zapracování změn. V rámci první fáze této klíčové aktivity pedagogové uplatňovali ve výuce moderní elektronické vzdělávací metody a materiály. Během vyučovacích hodin využívali vytvořené vzdělávací materiály k názornějšímu vysvětlování probíhaného učiva. Ve druhé fázi klíčové aktivity byla evaluace přínosů projektu, odstranění chyb a zapracování změn, případně zpracování návrhu na funkční či obsahové zlepšení. Zhodnocení bylo realizováno prostřednictvím dotazníkového šetření mezi žáky školy a řízenými rozhovory s učiteli, směřujícími k vyjádření spokojenosti s realizovaným projektem a návrhy na jeho zlepšení či doplnění. Do této aktivity byly zapojeny obě cílové skupiny předloženého projektu - žáci i učitelé, a to při výuce, do které byly zavedeny moderní elektronické vzdělávací metody a materiály, a následné evaluaci.
|